Po długim okresie choroby zmarł Andrzeja Meżeryckiego. Znany działacz kulturalny w Siedlcach. Pogrzeb odbył się w środę, 1 lipca 2009 r. Notatka z oficjalnej strony Siedlec: 27 czerwca, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Andrzej Meżerycki. Wieloletni dyrektor Centrum Kultury i Sztuki, postać niezwykle zasłużona dla rozwoju Siedlec. Wybitny twórca, aktor, reżyser, animator kultury, pomysłodawca i inicjator wielu wydarzeń kulturalnych.
Andrzej Meżerycki urodził się 20 grudnia 1953 roku w Kowalowicach koło Namysłowa. Dzieciństwo i młodość spędził w Szczecinku. Od 1975 roku związał swoje życie z Siedlcami, gdzie studiował ma ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczo – Pedagogicznej uzyskując dyplom magistra filologii polskiej.
Już w czasie studiów włączył się w życie kulturalne Siedlec będąc inicjatorem utworzenia Studenckiego Ośrodka Działań Kulturalnych „LIMES”, którego pracami artystycznymi kierował przez 14 lat, a placówka zaliczona została do najlepszych klubów studenckich w kraju, uzyskując laury w konkursie „Czerwona Róża”. W 1976 roku Andrzej Meżerycki założył słynny Teatr ES, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego, będąc wizytówką kulturalną Siedlec.
W 1991 roku został dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki. Jego praca w tej placówce zaowocowała wieloma pomysłami i inicjatywami, takimi jak: Siedleckie Dni Teatru, Festiwal Standardów Jazzowych, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Tańca i Folkloru, Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Człowiek – Dobro – Piękno”, Ogólnopolskie Spotkania Śpiewających Poezję „Recital”, Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Srebrna Maska”, Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej „Kamień Wiary” i wielu innych.
Lata pracy w Centrum Kultury i Sztuki zaowocowały kilkuset scenariuszami i wyreżyserowaniem kilkuset koncertów, imprez kameralnych i plenerowych, widowisk estradowych nie tylko w Siedlcach, ale także na forum ogólnopolskim. Przez wiele lat był reżyserem konkursów Miss Ziemi Siedleckiej, reżyserował także półfinały i finały koncertów telewizyjnych konkursu „Miss Polonia”. Był scenarzystą i reżyserem benefisu Marka Grechuty, który odbył się w warszawskiej Sali Kongresowej oraz zorganizowanego przez Program 2 TVP koncertu „Pożegnanie XX wieku”.
Realizował także lokalne programy telewizyjne i radiowe w TV Siedlce i Katolickim Radiu Podlasia.
Najukochańszym dzieckiem Andrzeja Meżeryckiego był Teatr ES, w którym się spełniał jako aktor, reżyser i scenarzysta. Początkowo studencki, a od 2000 roku półprofesjonalny teatr dał blisko tysiąc przedstawień w kraju, a także poza jego granicami. Takie spektakle, jak: „Smok”, „Przezroczystość”, „Ballada o oczekiwaniu”, „Ocalić od zapomnienia” odbiły się głośnym echem w Polsce, wzbudzając uznanie krytyków i publiczności.
Za swoją działalność wyróżniony został wieloma tytułami i odznaczeniami. W marcu tego roku Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Andrzeja Meżeryckiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jego ponad 30-letnia działalność w siedleckiej kulturze, twórcze pomysły, inspiracje i inicjatywy, setki zorganizowanych i prowadzonych imprez , wyreżyserowane koncerty, praca artystyczna z młodzieżą, spektakle i sukcesy Teatru ES sprawiły, że postać Andrzeja Meżeryckiego i jego działalność na trwałe wpisała się w historię Siedlec, rozpalając wśród mieszkańców iskrę twórczych i intelektualnych inspiracji oraz artystycznych wzruszeń.
Odszedł od nas jeden z najwybitniejszych Siedlczan, człowiek i przyjaciel, o którym nigdy nie zapomnimy. Cześć Jego pamięci!!!