Zamek Liw

Mamy lato w pełni i czas pomyśleć co można zobaczyć. Dzisiaj krótko o zamku Liw. Zacznę od tekstu z Wikipedii: Zamek Liw – gotycki zamek książęcy wzniesiony w XV wieku w miejscowości Liw. Zachowany w formie trwałej ruiny. Wiek XV Zamek Liw został zbudowany na lewym brzegu Liwca, na wschód od miasta lokowanego w 1421 r. Fundatorem założenia obronnego był książę mazowiecki Janusz I Starszy, który przed 1429 rokiem zlecił to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi (budowniczowie zamku w Trokach i Ciechanowie). Zamek wzniesiony wśród podmokłych łąk i rozlewiska rzeki miał za zadanie obronę przeprawy przez Liwiec oraz stanowił wartownię na wschodniej granicy księstwa.

Na sztucznie usypanym wzniesieniu o powierzchni 1000 m2 powstała najmniejsza ceglana warownia na Mazowszu. Pierwotnie zamek został założony na planie kwadratu o boku 80 x 80 metrów, a przed nim znajdował sie ufortyfikowany „przygródek” z zabudowaniami gospodarczymi. Pierwotny zamek średniowieczny składał się z murów obwodowych o wysokości ok. 6 metrów z blankami , Domu Dużego, w którym urzędował burgrabia i wysuniętej przed mury obwodowe otwartej od strony dziedzińca basztę bramą z mostem zwodzonym. Zamek z miastem łączyła wąska grobla usypana na mokradłach.

Wiek XVI

Zamek pierwszej przebudowy doczekał się pomiędzy latami 1526-1536. Wówczas to będąc własnością księżnej Anny Mazowieckiej (zm. 1557) uległ przebudowie. Dokonano podniesienia murów obronnych do 12 metrów, Dom Duży nadbudowano o jedną kondygnację, przez co mógł pełnić funkcje dworskie. Zmieniono również bramę zamykając ją murem od strony dziedzińca i nadbudowując jedno piętro. Na zamkowym dziedzińcu powstał niewielki dom gospodarczy zwany Domem Małym i spichlerz.

Kolejną przebudowę przeprowadzono na polecenie królowej Bony Sforzy. W latach 1549-1570 przebudowano bramę na więżę podnosząc ją o dwa piętra. Zlikwidowano krenelaż i zaopatrzono mury w stanowiska strzelnicze dla broni palnej. W takim stanie zamek istniał do Potopu.

Wiek XVII, XVIII, XIX

W 1657 wojska szwedzkie zbombardowały zamek i go spaliły. Kolejnych zniszczeń dokonali Szwedzi w 1700 i 1703. Reszty dewastacji dokonał czas. Pod koniec XVIII wieku decyzją starosty Tadeusza Grabianki na miejscu Domu Małego naprzeciwko gotyckiego pałacu wzniesiono murowany dwór kancelarii. Parterowy obiekt z mansardowym dachem postawiony w 1782 roku uległ zniszczeniu w latach 1846-1855. Ruina gotyckiego zamku nie była remontowana. Przez pewien czas na zamku była kuźnia.

Wiek XX [edytuj]

Po I wojnie światowej dokonano niewielkich prac badawczych. Podczas okupacji zainteresowali się ruinami Niemcy mylnie wprowadzeni w błąd przez miejscowego społecznika Otto Warpechowskiego o krzyżackim pochodzeniu warowni. W latach 1943-1944 cegły z murów zamkowych, które miały zostać wykorzystane do budowy obozu zagłady w Treblince wróciły na swoje miejsce. Niemcy zabezpieczyli obiekt i rozpoczęli prace przy rekonstrukcji wieży. Przerwali je jednak natychmiast po tym jak wyszła na jaw prawda historyczna. W 1945 zamek ponownie uległ uszkodzeniu podczas działań wojennych. Po wojnie dokonano zabezpieczenia w formie trwałej ruiny zachowanych murów i odrestaurowano wieżę bramą. W latach 1957-1961 odbudowano dwór kancelarii starościńskiej z przeznaczeniem na Muzeum-Zbrojownię.

Obecnie dla zwiedzających udostępnione są sale w odrestaurowanym dworze, a także wieża brama. Ekspozycja prezentuje historię zamku, fotokopie rysunków, malarstwo oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. W okresie letnim przed zamkiem odbywają się różne imprezy plenerowe.

To tyle z Wikipedii.

Znalazłem też inne źródło inf.

„Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, tuż nad brzegiem przepięknej rzeki Liwiec, stoi ukryty za chłopskimi chałupami niewielki zamek. Większość zmotoryzowanych turystów, jadących dalej do Węgrowa, Drohiczyna lub Siemiatycz, nawet nie zdejmuje nogi z gazu. Prawie nikt nie wie, że z zamkiem w Liwie wiąże się jedna z najbardziej dramatycznych i niezwykłych historii ostatniej wojny. Być może, to największe historyczne polskie oszustwo XX wieku.”
Zobacz więcej na stronie: www.czejarek.pl/podroze/pdrp03a.php

Pozostałe przydatne linki:
www.liw-zamek.pl/index.php?page=news

Zdjęcie ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Liw

liw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *