Siedleckie multikino i szkielety

Nadesłane: „Konserwator zabytków wydał 4 czerwca nakaz częściowego wstrzymania prac przy budowie siedleckiego Multikina. Podczas kopania fundamentów natrafiono tam na dwie ludzkie czaszki oraz fragmenty szkieletów. Zanim prace zostaną wznowione, teren muszą przebadać archeolodzy. Może to potrwać kilka dni. Harmonogram inwestycji raczej nie jest zagrożony.

Prace wstrzymano zaledwie na odcinku kilku metrów. Jak poinformowała nas Agnieszka Marytniuk-Drobysz, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatura w Siedlcach, na szkielety natrafiono na głębokości ok. 1,7 m. Na razie nie sposób powiedzieć, z jakiego okresu pochodzą i skąd się wzięły. Grób, w którym je znaleziono, miał zaledwie pół metra szerokości, a kości były przemieszane. Może to świadczyć o tym, że zostały przeniesione z innego miejsca.

Ze wstępnych oględzin wynika, że pierwotnie szczątki zostały złożone dość płytko pod powierzchnią gruntu. Teren przy ul. Wiszniewskiego, gdzie powstaje siedleckie multikino, dotychczas nie zwracał uwagi archeologów. Wiadomo, że w pobliżu, bo na terenie szpitala, a dokładniej wokół kaplicy Aleksandry Ogińskiej, znajdował się najstarszy siedlecki cmentarz.”

Więcej inf. ma ukazać się w Tygodniku Siedleckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *