Luter w Siedlcach

W Studenckim Klubie PeHa (ul. 3 Maja) odbędzie się projekcja filmu Luter. Do tej pory TVP boi się go pokazać. Organizatorzy zapraszają na 18 października na godz. 19.45. Marcin Luter, augustianin żyjący w XVI wieku, poprzez osobiste spotkanie z Bogiem doświadcza wewnętrznej przemiany. Jako zakonnik studiuje Pismo Święte i pod jego wpływem dostrzega hipokryzję swojego kościoła. Zaczerpnąwszy siłę z bezpośrednich konfrontacji ze Stwórcą, stanowczo sprzeciwia się praktykom kościoła i spisuje sławnych 95 tez. Pomimo surowych konsekwencji, niezachwianie stoi przy Bogu i objawionej Prawdzie. Rozpoczyna ruch reformacyjny na europejską skalę.

Akcja filmu toczy się począwszy od wstąpienia Lutra do klasztoru augustianów aż do przedłożenia cesarzowi Wyznania Augsburskiego w 1530 r.

Luter to film zrealizowany z rozmachem, który nie krystalizując postaci niemieckiego reformatora, pozwala skupić się na jego dylematach i prześledzić długotrwałe zmagania ze skostniałą i skorumpowaną instytucją kościoła. Umożliwia sięgnięcie do korzeni luteranizmu jako wyznania i pomaga zrozumieć jego znaczenie dzisiaj.

Pomimo pozytywnych recenzji, film nie trafił na Polskie ekrany ani do wypożyczalni. Niedostępny drogą legalną, krążył w drugim obiegu. Pierwszy pokaz kinowy odbył się 21 września o godz. 19.30 w kinie „Muranów” w Warszawie. Od tego dnia film dostępny jest na DVD. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Wydawnictwo WARTO Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Luterańskiego w RP.

NFP przedstawia produkcję NFP TELEART we współpracy z THRIVENT FINANCIAL FOR LUTHERANS i EIKON przy pomocy DEGETO FILM EVANGELISCHE KIRCHE DEUTSCHLAND GERMAN INFORMATION CENTER (WASH., D.C.)

JOSEPH FIENNES ALFRED MOLINA JONATHAN FIRTH CLAIRE COX SIR PETER USTINOV BRUNO GANZ UWE OCHSENKNECHT MATHIEU CARRIÈRE BENJAMIN SADLER JOCHEN HORST MARIA SIMON CHRISTOPHER BUCHHOLZ MARCO HOFSCHNEIDER LARS RUDOLPH DORIS PRUSOVA

Casting BRIGITTE ROCHOW
Kierownik produkcji PETER SCHILLER
Scenografia ROLF ZEHETBAUER
Zdjęcia ROBERT FRAISSE
Charakteryzacja HASSO VON HUGO
Kostiumy ULLA GOTHE
Standfotos ROLF VON DER HEYDT
Montaż CLIVE BARRETT
Muzyka RICHARD HARVEY
Scenariusz CAMILLE THOMASSON BART GAVIGAN
Producent BRIGITTE ROCHOW CHRISTIAN P. STEHR
Producenci wykonawczy ALEXANDER THIES KURT RITTIG DENNIS CLAUSS FRANZ THIES GABRIELA PFÄNDNER
Reżyseria Eric Till

Wstęp za darmo.

Każdy uczestnik dostanie od Fundacji Radio Chrześcijanin prezent.

Na godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na koncert pieśni autorskiej. Grać i śpiewać będzie Robert Kasprowicz.  Inf. o tym koncercie ukaże się w osobnej wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *