Siedlce: ks. Sawczuk przyjął święcenia biskupie

W siedleckiej katedrze odbyła się dziś uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Sawczuka. 19 stycznia mianował go biskupem pomocniczym siedleckim Benedykt XVI. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki, który w homilii nawiązał do zawołania nowego biskupa: „Twemu Imieniu daj chwałę”, pochodzącego z Psalmu 115: „Księże biskupie, spadnie na ciebie zadanie i przywilej spełniania tego, co wyraża obrane przez ciebie motto. Spełniania tego przez ciebie, a może lepiej trzeba powiedzieć, pozwalania na to, aby to się spełniało na tobie i było dziełem Boga – mówił bp Zbigniew Kiernikowski. – Nie ma mowy w tym, że my damy Imieniu Bożemu chwałę, tylko Ty, Boże, daj Twemu Imieniu chwałę w nas, przez naszą posługę”.

Na zakończenie uroczystości bp Sawczuk wyznał, iż przyjmując nominację biskupią miał rosnące poczucie własnej nieudolności, różnorakich ograniczeń i przekonanie o małości wobec czekających zadań. „Ale po wysłuchaniu pewnej homilii zacząłem zastanawiać się zupełnie w innym kierunku: Czy na pewno jestem dostatecznie mały, aby je podjąć? Bo przecież Bóg zaczyna działać wówczas, gdy człowiek przestanie wiązać Mu ręce swoim rzekomym wkładem. I ewangeliczne ziarnko gorczycy, i dziecko, którego jedynym atutem jest ufność, i szczerość są najlepszym tego potwierdzeniem. Trzeba zaufać i dać się poprowadzić” – podkreślił bp Sawczuk.

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej ma 51 lat. Dotychczas był m.in. wikariuszem generalnym i kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Siedlcach. Jest wykładowcą prawa kanonicznego w tamtejszym seminarium oraz Instytucie Teologicznym.

za za Radio Watykanskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *