maseczka

Innowacyjne maseczki polskiej produkcji – 70 tys. zamówień w 2 dni

Tarnowskie przedsiębiorstwo Delta Graphix rozpoczęło produkcję tanich jednorazowych maseczek ochronnych dla dzieci i dorosłych. Produkt ze względu na innowacyjny charakter zgłoszono w Urzędzie Patentowym. Markety i hurtownie z całej Polski zamówiły 70 tys. w ciągu zaledwie dwóch dni.  W tej chwili maseczki są obowiązkowe robiąc zakupy w Austrii, Czechach i na Słowacji. Taki obowiązek wprowadzają również poszczególne miasta w Niemczech. Czy będziemy następni?

maseczka

Wśród zamawiających znalazł się również pierwszy w Polsce specjalny punkt zaopatrzenia w produkty do ochrony przez koronawirusem zlokalizowany w Zakopanem przy ul. Krupówki 48. W sklepie dostępne są także płyny dezynfekujące, żele antybakteryjne i tak poszukiwane rękawiczki jednorazowe. Punkt umożliwia również – za pośrednictwem Fundacji na Rzecz Perspektyw „Cel” – zamówienie indywidualnych testów na obecność koronawirusa.

Maseczki, podobnie jak rękawiczki, stały się symbolem walki z koronawirusem na całym świecie. Ich masowe wykupywanie na początku epidemii w Polsce, a także sztuczne zawyżanie ceny na aukcjach internetowych stało się obiektem zainteresowania nawet premiera Morawieckiego, który zakazał ich sprzedaży po astronomicznych cenach.

Która maseczka skutecznie zatrzyma wirusa?

W Polsce żadna maseczka ochronna nie jest certyfikowana przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wywołującemu chorobę COVID-19. Badania przeprowadzane na całym świecie wskazują, że skuteczność maseczki zależy przede wszystkim od jej dopasowania do twarzy, przylegania. Użycie nawet najbardziej zaawansowanej maseczki nie gwarantuje jej przylegania, a więc nie gwarantuje skuteczności poza warunkami szpitalnymi lub laboratoryjnymi. Takie wnioski znajdziemy w badaniach dra Davida Carringtona z St. George’s University of London, jak i amerykańskiego zespołu naukowców pod kierownictwem doktor Trish Perl z University of Texas Southwestern.

W praktyce na co dzień – na ulicy, nie w laboratorium – każda maseczka pełni funkcję ochronną, ponieważ ogranicza rozprzestrzenianie się materiału biologicznego, który wydostaje się w wyniku kaszlenia i kichania przez użytkownika maseczki lub osoby przebywające obok niego. Poza tym odruchowo dotykając twarzy, dotkniemy maseczki. W efekcie skutecznie zmniejszamy ryzyko zakażenia niezależnie od tego, jaka to maseczka. Zaletą taniej jest to, że możemy ją częściej zmieniać, co jest praktyczne i zwiększa ochronę bierną.

WHO w oficjalnych wytycznych zaleca regularne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz niedotykanie oczu, nosa i ust.

Ile kosztują jednorazowe maseczki Delta Mask™?

Ceny zaczynają się od symbolicznej złotówki. Producent intensywnie opracowuje nowe wersje maseczek, w tym: z wymiennymi filtrami, o ergonomicznym kształcie, dla pracowników w branżach usługowych i produkcyjnych oraz z nowymi sposobami mocowania. To wszystko sprawia, że ceny będą uzależnione od rodzaju maseczki. Powstaje też specjalna linia produkcyjna maseczek dla najmłodszych. Maseczki są kolorowe, zaprojektowane z wykorzystaniem wzornictwa atrakcyjnego dla dzieci oraz przystępne cenowo.

Co wyróżnia maseczki z Tarnowa?

Maseczki Delta Help™ i Delta Mask™ wykonane są ze specjalnego, certyfikowanego materiału z mocowaniem do twarzy za pomocą technologii stick-it™. Technologia ta wykorzystuje hipoalergiczne taśmy klejące typu Micropore, które cechują się doskonałą przyczepnością do twarzy. Produkt, z uwagi na innowacyjne rozwiązania, został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP. Dodatkowo, dzięki atrakcyjnemu, kolorowemu wzornictwu typu street fashion, łatwości zakładania i ściągania, a także możliwości mówienia w maseczce – produkt może wzbudzić zainteresowanie dzieci i młodzieży nie tylko jako środek ochrony osobistej, ale także sposób wyrażania siebie.

Maseczki spełniają kilka ważnych funkcji:  

• Chronią przed transmisją bakterii i wirusów z rąk do ust poprzez fizyczną blokadę odruchowego dotykania okolic ust (statystycznie człowiek dotyka odruchowo twarzy ok. 30 razy na godzinę).

• Redukują rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów w obu kierunkach przenoszenia, tj. od noszącego maseczkę na zewnątrz (do otoczenia) i od osób bez maseczek w kierunku noszącego maseczkę.

• Zmniejszają ryzyko zachorowań i zakażeń przenoszonych drogą kropelkową, przez np. kichnięcie i kaszel osób z zewnątrz nienoszących maseczek (wirus utrzymuje się w powietrzu do 3 godzin).

Polski patent na polskie maseczki – skąd pomysł?

– W trosce o pracowników własnej firmy, których zatrudniam od wielu lat, pomyślałem o maseczkach. Powinny być skuteczne, jednorazowe, tanie, a dzięki temu ogólnodostępne – mówi właściciel Delta Graphix, który w ostatnich latach zgłosił w Urzędzie Patentowym kilkadziesiąt innowacyjnych rozwiązań.

– Brak możliwości zakupu płynów dezynfekujących oraz maseczek ochronnych dla moich pracowników sprawił, że zdecydowałem się samodzielnie wypełnić tę lukę rynkową i uruchomić produkcję innowacyjnych maseczek. Potrzeba jest matką wynalazków – komentuje właściciel drukarni z Tarnowa.

Nasi sąsiedzi powszechnie stosują maseczki ochronne. Szczególnie Czechy i Słowacja, gdzie noszenie ich w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Również Austria oraz niektóre miasta w Niemczech wprowadziły obowiązek stosowania maseczek w trakcie zakupów. W Polsce nie ma jeszcze takiego obowiązku, ale sytuacja może się zmienić w każdej chwili.

**************************

Delta Graphix jest liderem poligrafii artystycznej, obecnym na rynku od ponad 30 lat. W 2007 roku firma została nagrodzona odznaką honorową „Za zasługi dla wynalazczości”, wręczoną przez Jarosława Kaczyńskiego, ówczesnego Prezesa Rady Ministrów. Delta Graphix od lat cieszy się uznaniem wśród klientów na całym świecie, w szczególności w branży projektowania.

***************************

Delta-Graphix Zakład Pracy Chronionej
Marian Maciej Dreszer
ul. Starodąbrowska 6
33-100 Tarnów

NIP: 873-000-02-35
Regon: 005704763
BDO: 000033663

tel./fax (+48) 14 626-95-78
e-mail: bok@dgx.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *