KARAWANA EUROPA 2011, 25 czerwca – 28 sierpnia

Mrozy czy Węgrów nie daleko więc może ktoś chciałby się wybrać.
Rozpoczęła się piąta edycja wędrującego festiwalu sztuki i animacji Karawana Europa. W tym roku wędrowni aktorzy i bajarze odwiedzą 10 wybranych miejscowości na terenie naszego województwa. W przestrzeni miast i miasteczek zaprezentują każdego dnia po dwa przedstawienia – jedno dla dzieci, drugie dla dorosłej publiczności. Na wszystkich miłośników zabawy na wolnym powietrzu czekać będą różnorodne atrakcje: gry, zabawy, cyrkowe popisy i działania plastyczne.

Tak więc dzień Karawany to radosny festyn na ulicach mazowieckich miejscowości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście darmowy. Prezentowane spektakle rozśmieszą, zdumieją, zaproszą do refleksji, ale przede wszystkim pozwolą w ciekawy sposób spędzić wakacyjny weekendowy dzień. Ponadto specjalnie przygotowane plenerowe zabawy pozwolą uczestnikom choć na chwilę wejść w rolę aktorów teatralnych i poczuć się artystami. W miejscu występów Karawany będzie można własnoręcznie stworzyć swój kostium, wykonać makijaż sceniczny – własnoręcznie lub poddać się opiece profesjonalisty – i wziąć udział
w przygotowywaniu własnych scenek dramowych, żywych obrazów i skeczy. Podczas warsztatów wspólnie tworzyć będziemy kukiełki teatralne i elementy scenografii. Amatorzy wrażeń będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych, wielkoformatowych zabawek kreatywnych: cymbergajów, pionowych i poziomych labiryntów, łamigłówek i innych pobudzających inwencję twórczą przedmiotów. Uczestnicy o niespożytej energii będą mieli okazję zmierzyć się ze sztuką cyrkową: żonglerką, chodzeniem na szczudłach i magicznymi sztuczkami. Na muzykalnych czekają zabawy rytmiczne, taneczne i śpiewane. Każdego dnia dla wszystkich chętnych przedsięwzięcie przygotuje i zrealizuje grupa około czterdziestu aktorów, animatorów, cyrkowców, tancerzy i opowiadaczy bajek.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – pomysłodawca i autor projektu – realizuje go już
po raz piąty wspólnie ze Stowarzyszeniem Scena 96, Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie i 10 ośrodkami kultury w województwie mazowieckim: Dąbrówce, Jadowie, Węgrowie, Mrozach, Glinojecku, Raciążu, Chorzelach, Myszyńcu, Sannikach i Łącku. Pomysłodawcy postawili sobie za cel zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem i działaniami o charakterze parateatralnym i plastycznym, które wyzwalają wyobraźnię, zdolności twórcze oraz stanowią ciekawy sposób spędzania czasu wolnego.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku Karawana przejedzie trasą:

1. Dąbrówka – 25.06
Jadów – 26.06
Program: Teatr Bajlandia Smok Obibok i Teatr Ewolucji Cienia Fin Amor

2. Węgrów – 16.07
Mrozy – 17.07
Wystąpią: A3 Teatr: Punch&Judy i Teatr Snów: Urlo

3. Glinojeck – 6.08
Raciąż – 7.08
Wystąpią: Teatr Promyk: Tymoteusz Rymcimci i Teatr Formy: Sąsiad

4. Chorzele – 14.08
Myszyniec – 15.08
Wystąpią: Teatr Mer: Jacek i Placek oraz Teatr Gry i Ludzie: Ballada o Janie Wnęku

5. Sanniki – 27.08
Łąck– 28.08
Wystąpią: Teatr Scena: Legenda sp. z o.o. i Teatr Akt: Płonące laski 4

RAMOWY PROGRAM DNIA KARAWANY

Godz. 16.30 – spektakl dla dzieci

Godz. 17.15 – 19.30 – gry i zabawy:

SMOCZA PARADA – prezentacja efektów blisko trzygodzinnej pracy animatorów: plastyków, muzyków, cyrkowców i aktorów. Podczas tej parady uczestnicy zaprezentują efekty swojej pracy (w formie zabawy) pod opieką animatorów we wszystkich tych dziedzinach.

CYRK
• krótkie pokazy i nauka uczestników:
• żonglerka piłeczkami, maczugami, kółeczkami
• balans na wałku rola-rola
• popisy z talerzykami
• magiczne sztuczki
• pierwsze kroki na mini – szczudłach
• próby jazdy na monocyklu (rower jednokołowy)
• wdrapywanie się na drabinkę wolnostojącą ekwilibrystyczną
• chodzenie po magicznej linie
• ponadto dzieci otrzymują baloniki i uczą się wykonywać z nich zwierzątka

TEATR I MUZYKA – do wykorzystania w trakcie parady:
• zabawy rytmiczne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku
• elementy tańca
• nauka krótkich „śpiewanek”
• budowanie prostych scenek z bajek z młodszymi dziećmi oraz krótkich scen szekspirowskich z udziałem młodzieży (elementy kostiumów teatralnych do wykorzystania)
• ćwiczenia dykcyjne i emisyjne i ćwiczenia rozluźniające

PLASTYKA
• działania związane ze zbudowaniem smoka jako „nadmarionety”, poruszającej się podczas parady dzięki animującym ją uczestnikom; zbudowanie i ozdobienie smoczego łba i elementów tworzących jego korpus
• tworzenie przez dzieci prostych elementów kostiumów z podręcznych materiałów
• inne działania, pokazujące jak można łatwo zaaranżować artystycznie przestrzeń wokół siebie i jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku (w tym często odpady) do jej ozdobienia

INNE DZIAŁANIA
• zagadki i quizy (wiersze polskich poetów dla dzieci oraz proste zagadki)
• wyścigi w butach siedmiomilowych
• zabawy zręcznościowe indywidualne i grupowe
• wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku w zabawie (lina, fajerka, warzywa, patyki itp.)

Godz. 19.30 – opowiadanie bajek – Opowiadacze wędrowne, czyli spotkanie z gatunkiem ludzi, którzy wędrują tu i tam i opowiadają historie. Tym razem opowiedzą między innymi,
o zadziornej kozie, niesfornej bułeczce i tajemniczej ogromnej bulwie.
Opowiadać będzie – Monika Sadkowska (lub Monika Dąbrowska) – z rodziny rzadkich opowiadaczy modrych i Zbigniew Kowalski – opowiadacz pokątny.

Godz. 20.20 – prezentacje lokalne
Godz. 21.00 – spektakl dla dorosłych

* godziny rozpoczęcia poszczególnych działań mogą ulec nieznacznym przesunięciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *